فانوس

وب سایت شخصی محمد شاکری موحد

گزارش برنامه هزار کرمان

فرستادن به ایمیل چاپ

هدف برنامه: صعود قله 4500 متری هزار – بازدید از شهر کرمان

شروع برنامه: غروب پنجشنبه 12 آذر ماه

پایان برنامه: صبح دوشنبه 16 آذر ماه

وسیله نقلیه: قطار و ماشین سواری

هزینه برنامه: 500 هزار ریال

 

شرح:

غروب پنجشنبه به اتفاق 5 نفر از دوستان (آقایان علیرضا شیخ نژاد، سعید کریمی، حسین قربانی، ابراهیم مقدم و شاهرخ کرمی) در ایستگاه محمدیه به قطار تهران – کرمان سوار شدیم.

 

 

 

 

 

هزینه بلیط هر نفر به صورت رفت و برگشت 250000 ریال است. حرکت قطار از تهران 5 عصر، ورود به قم 6:50 عصر، ورود به کرمان حدود 8 صبح. و در برگشت حرکت از کرمان: 5:50 عصر، ورود به قم 6:20 صبح و ورود به تهران حدود 8 صبح.

 

 

صبح روز جمعه پس از ورود به کرمان، آپارتمانی رو که آقای قربانی سرپرست برنامه، از طریق اداره اش تهیه کرده بود تحویل گرفتیم و پس از خوردن صبحانه و تفکیک وسائل، به سمت منطقه راهی شدیم و در بین راه راهنمامون آقای منصور امینی رو هم سوار کردیم.

راه دسترسی به قله هزار به این صورت هست که در کرمان در میدان سرآسیاب، ماشین های شهر رایِن رو سوار میشین یا ماشین های کرمان – جیرفتی که از مسیر راین میرن. یا اینکه از همون جا دربست میگیرین. هزینه این قسمت از مسیر بسته به قدرت چونه زنی شما از نفری 25000 ریال تا نفری 35000 ریال متفاوته. از شهر راین تا ابتدای مسیر صعود که به آبشار معروفه رو باز باید با آژانس طی کنید که کرایه این مسیر هم بسته به قدرت چونه زنی از 40000 ریال تا 60000 ریال برای هر ماشین متفاوته.

بعد از پیاده شدن در ابتدای مسیر صعود و گذاشتن قرار بازگشت با راننده ها. در ساعت 12:30 شروع به صعود کردیم.

 

 

  

 

مسیر صعود یک پاکوب در سمت چپ و بالای جاده ای هست که به آبشار منتهی میشه. بعد از طی تقریبا یک ساعت و ربع. و گذر از یک دشت وسیع و تعقیب رودخانه جاری در این دشت، به پناهگاه هزار میرسیم.

 

  

 

 

در فاصله تقریبا 2 کیلومتری پناهگاه به یه دوراهی میرسیم که سمت راست به سمت پناهگاه و سمت چپ به سمت دره بز کُش میره و با تابلو کاملا مشخص شده، راه انتخابی ما سمت راست هست.

 

  

 

 

پناهگاه طبق تابلوی نصب شده در سر درش در ارتفاع 3000 متری و طبق اطلاعات جی پی اس ما در ارتفاع 3150 متری! واقع شده. که شامل یک اتاق تقریبا 20 متر مربعی با گنجایش تقریبی 25 نفر در دو طبقه. و یک اتاق مجزا در پشت پناهگاه با ظرفیت تقریبی 8 نفر. سمت چپ پناهگاه نیز زیرسازی و سیمان هست که قابلیت شب مانی در هوای مساعد یا برپا کردن 2 چادر 3 نفره رو داره.

پناهگاه دارای یک چشمه آب هست که ظاهرا در فصول خشک، آب نداره (این تاریخ که مارفتیم آب داشت).

 

 

  

 

هنگام حضور ما در پناهگاه دو تیم دیگه هم توی منطقه بودن. یک تیم از کرمان که قله رو در اون روز صعود کرده بودن و قصد بازگشت داشتن، یک تیم هم از رشت که مثل ما برای فردا قصد صعود داشتن.

بقیه زمان ما تا شب صرف جمع آوری هیزم، ذخیره آب (از ترس یخ زدن چشمه)، بستن کوله قله، خوردن نهار، پختن شام، خواندن شعر و آواز و گپ های معمول کمپی گشت.

 

 

 

  

صبح روز شنبه ساعت 4:30 بیدار باش، و 5:30 حرکت به سمت قله. هوا کاملا صاف و بدون باد بود. مسیر نیز طبق اطلاعاتی که دیروز از تیم کرمانی گرفته بودیم، فاقد یخ و دارای برف اندک بود.

 

 

 

طبق راهنمایی راهنما شروع به حرکت کردیم. و پس از 2 ساعت در نقطه ای از مسیر که به تاج خروس معروف هست. برای صرف صبحانه توقف کردیم. بعد از اون 3 ساعت دیگه ادامه دادیم تا به قله رسیدیم.

توصیه من به همه دوستان این هست که این قله رو هرگز بدون راهنما صعود نکنن، چون علی رغم ظاهر ساده اش. مسیر در زمستان بسیار گمراه کننده و پیدا کردنش در شرایط برف تقریبا غیر ممکنه و کمترین خطرش میتونه دوباره کاری و اضافه شدن زمان صعود و بیشترینش، گم شدن، پرت شدن و... باشه.

مسیر صعود؛ نکته قابل ذکر دیگه ای نداشت. ارتفاع قله طبق اطلاعات قبلی 4500 متر و طبق جی پی اس خودمون 4518 متربود. البته در اطراف قله ارتفاعاتی بودن که یقینا ارتفاعشون از اونجایی که ما بودیم. بیشتر بود. ولی طبق گفته راهنما و به عللی که نفهمیدیم چی هستن (شاید عدم امکان صعود یا تیغه ای بودن و عدم امکان ایستادن بیش از یک نفر در نوک ارتفاع) اون مکان رو به عنوان قله سنگچین کرده بودن و تابلو گذاشته بودن. بعد از صعود و گرفتن عکس یادگاری راه فرود رو در پیش گرفتیم.

 

 

در پناهگاه توقف کوتاهی برای جمع آوری وسائل کردیم. و به سمت آبشار حرکت کردیم. همزمان با غروب آفتاب به آبشار رسیدیم. و دیدیم که راننده ها بدقولی کردن و به عبارتی ما رو قال گذاشتن.

با لطف همنوردان رشت، با ماشین اونها به راین اومدیم و برای بقیه دوستامون یک ماشین فرستادیم. در راین هم باز برای کرمان ماشین گرفتیم و حدود 8 شب کرمان بودیم.

در کرمان مختصری خرید برای شام انجام دادیم، شام رو با مهندسی آقای کریمی و من و همکاری آقای مقدم و قربانی در تهیه سالاد درست کردیم. که طبق نظر همگی یکی از خوشمزه ترین غذاهایی شده بود که خورده بودیم.

یکشنبه صبح آقای شیخ نژاد و کریمی جهت بازدید ماهان و زیارت مقبره شاه نعمت الله ولی از اقطاب بزرگ صوفیه به ماهان رفتن و ما نیز به گشت و گذار در کرمان و بازدید از جاذبه های تاریخی  (بازار کرمان، کاروانسرای گنجعلی خان، حمام گنجعلی خان، ضرابخانه و...) و تهیه سوغات پرداختیم.

طبق پرس و جوی ما، سوغات کرمان شامل زیره، زیرانداز تزئینی به نام پته، صنایع دستی، سوهان (زرند)، خرما (بم)، و شیرینی به اسم کُلُمپِه می شد.

نهار رو در چای خانه و سفره خانه سنتی وکیل، در بازار کرمان (با حضور موسیقی زنده) خوردیم. و عصر نیز پس از جمع آوری وسائل، به ایستگاه راه آهن رفتیم.

دوشنبه صبح اول وقت نیز در شهر قم برنامه به پایان رسید.

نقشه GPS   این برنامه رو میتونین از سایت گروه کوهنوردی مهر دریافت کنید.

عکسهای تکمیلی رو هم می تونین در گالری تصاویر همین سایت ببینین.

 • محمد گائینی  - تبریییییییییییک
  درود بر شما
  آقا تبریکات فراوان
  خوشحالم که فعالیت دوباره ای در این دنیای مجازی شروع کردین
  سایتتون گرافیک و امکانات خوبی داره و پیداست که زحمت زیادی براش کشیدین (خوش به حال ما :idea: )
  گزارش برنامه هزار هم جالب و حاوی نکات مفیدی بود
  مثل همیشه از تجربیاتتون استفاده کردیم
  همیشه برقرار و برفراز باشید...

  --------------------------------------
  ممنون از اظهار لطفت محمد آقا.
 • محمد نادعلی نسب  - تبریکات

  سلام بر جناب شاکری بزرگ :
  تبریک اول به مناسبت آغاز به کار سایتتون .
  تبریک دوم به مناسبت صعود قله هزار .
  تبریک سوم به مناسبت عضو شدن بنده در گروه مهر قم .
  امیدوارم همیشه به روز باشی . :D

  -----------------------------------
  ممنون از لطفت؛ سومین تبریکت هم واقعا جای تبریک داره؛ اون هم از نوع ویژه :D
 • مصطفی معراجی  - لذتی بردیم وافر از دیدن این تصاویر زیبا
  دلمون برای شاهرخ عزیز هم حسابی تنگ شده بود که تو این عکسا دیدمش. آقا همیشه برقرار و برقله باشید.... :)
 • میثم خضری  - شادباش
  درود بر محمد عزیز
  سایت زیبا، جامع و پرباری داری.
  از دیدن سایتت خیلی خوشحال شدم. به خصوص از دیدن عکس صفحه اول خودت (جنگل فیل بند) یادش بخیر :(
  امیدوارم همیشه شاد و سرفراز باشی
  به امید دیدار در کوهستان
 • حسین فیاضی  - تبریک
  سلام بر محمد شاکری عزیز با این همه فعالیت و هنر

  بی خبر سایتو بالا اوردی، یکشنبه میام دفتر شیرینی سایتو بخورم یادت نره

  فکر کنم عکس فیلوند صفحه اول رو من ازت گرفتم آره؟
  -----------------------------------
  سلام به روی ماهت. تو بیا دفتر، شیرینی هم تقدیم میکنیم. یادم نیست، احتمالا همینطور باشه
 • مصطفی معراجی  - بنده حد نظر دادن نیستم قربان
  درود مجدد به آقا بهزاد عزیز.
  تشکر از لطف آقا بهزاد شاکری گل گلاب.
  رفیق بنده حد نظر دادن برای قسمت عکس سایت بسیار زیباتون نیستم. ولی از نگاه خودم عرض میکنم که عکس های عاشورایی تون بسیار زیبا شده. چون اهل ورزش، اون هم ورزش مفرح و متنوع کوهنوردی هستید، خیلی خوب هست که این سایت و بخش عکس خوبی برای این سایت در نظر گرفتید. ویلم فولسر فیلسوف آلمانی و صاحب نظر در عکس و عکاسی و رسانه عقیده اش این هست که عکاسی بعد از اختراع خط، بزرگترین تحول و دست آورد بشر هست. مصطفی معراجی نظر که برای عکس هاتون نمیده. ولی اگر اجازه بدید لینک میکنه شما رو توی هر سه وبلاگش تا بهتون سر بزنه و از گزارش ها و عکس های زیباتون استفاده کنه. درود بی پایان به شما،....
  -------------------------------------------
  ممنون از اظهار لطف بی نهایتت مصطفی جان
 • محمد گائيني  - تشكر
  سلام
  آقا يك دنيا ممنون از اين همه انرژي كه دادي
  حتما به كمك شما نياز داريم
  سر فرصت خدمت ميرسم و توضيحات بيشتري عرض مي كنم خدمتتون
  به اميد ديدار...
 • فروغ  - سلام
  سلام از ماست جناب آقاي شاكري!
  شما هميشه لطف داريد. والا اميدوارم به غيبت كبري نريم، ولي خوب اگر يه وقت شرايطش مهيا شد و بليط رفت جور بود بايد رفت ديگه. كاريش نميشه كرد!
  گزارش برنامه هزار كرمان فوق الاده بود. دقيق و كاربردي. ايشالا هميشه بر فراز باشين .
 • ناشناس  - سعید کریمی
  مراسم 40روز درگذشت سعید کریمی جمعه 24 آبان 1392 در تکیه آقا سید حسن قم برقرار است
نوشتن نظر
Your Contact Details:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Security
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.