فانوس

وب سایت شخصی محمد شاکری موحد

گزارش برنامه الوند همدان

چاپ

هدف برنامه: صعود قله 3500 متری الوند

شروع برنامه: پنجشنبه شب، 26 فروردین 89

پایان برنامه: جمعه شب 27 فروردین ماه

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 90 هزار ریال

 

شرح:

نیمه شب پنجشنبه به اتفاق دوستان در گروه وتوس (که من در این برنامه مهمونشون بودم) با یک می نی باس به سمت همدان حرکت کردیم. نفرات 21 نفر بود و بچه ها به صورت فشرده مجبور به نشستن بودن. با توجه به فاصله قم تا همدان، تقریبا تمام شب رو در راه بودیم و با وجود مچاله شدن نفرات در هم، عملا هیچ کس نتونست راحت بخوابه (مخصوصا دوستانی که وسط ماشین نشسته بودن).

 

حدودهای 5 صبح بود که رسیدیم به میدان گنجنامه و مبدأ صعود. طبق نظر سرپرست، از اونجایی که بچه ها استراحت مناسبی نداشتن، برنامه صعود 2 ساعت به تأخیر افتاد تا افراد بتونن کمی استراحت کنن.

پس از کمی استراحت و آماده شدن نفرات، اقدام به صعود کردیم. منطقه همونطور که قبلا شنیده بودم، مملو بود از کوهنوردها و طبیعت گردهایی که از ساعات اولیه صبح برای ورزش و تفریح به اینجا هجوم میارن. از کنار ساختمان نیمه کاره تله کابین گذشتیم و در مسیر صعود قرار گرفتیم. شلوغی مسیر و کثرت نفرات بسیار بسیار فراتر از تصور بود. من چنین ازدحامی رو حتی در مسیرهای کلک چال و پلنگ چال هم ندیده بودم. بر خلاف برخی از دوستان که راه اندازی تله کابین رو مسبب این شلوغی میدونن، من چنین نظری نداشتم، چون بیش از نود درصد نفرات پیاده صعود میکردن.

  

   

ازدحام نفرات در مسیر کاملا مشخص هست

 

یکی از نکات مثبت که در منطقه به چشم می خورد، تمیزی نسبتا قابل قبول منطقه در مقایسه با سایر مناطق کوهستانی مشابه بود که نشان از فرهنگ بالای مردم همدان و فرهنگ سازی متولیان این امر داشت.

مسیر صعود قله الوند کاملا مشخص و پهن و پرتردد هست و نیازی به توضیح نداره و غیر ممکنه کسی در مسیر نیاز به راهنمایی داشته باشه (حداقل تا پناهگاه).

  

   

مسیر سمت راست، مسیر نرمال و مسیر سمت چپ، مسیر آبشار

 

قله مسیرهای صعود متعددی داره که سه تا از اونها به پناهگاه میدان میشان میرسن و بقیه بدون رسیدن به پناهگاه مستقیم به قله ختم میشن. ساده ترین مسیر، مسیر منتهی الیه سمت راست (شرقی) هست که دارای شیب کم و یکنواخت در تمام طول مسیر هست و مسیر معروف به آبشار (مسیر سمت چپ در تصویر) مسیری با فاصله کم و شیب زیاد و مستقیم تا پناهگاه هست.

ما مسیر نرمال صعود رو انتخاب کردیم و پس از تقریبا یک ساعت و ربع به پناهگاه میدان میشان رسیدیم.

میدان میشان دارای دو پناهگاه مجهز، با ظرفیت مجموعا بیش از 100 نفر، با امکانات برق، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، رستوران، فروشگاه و... می باشد. پناهگاه میدان میشان بسیار شلوغ بود و داخل جا نبود، به ناچار در بیرون پناهگاه و در سایه ساختمان به استراحت و خوردن صبحانه مشغول شدیم. 

 

   

نمایی از قله الوند از تخت نادر

 

پس از اون به صعود ادامه دادیم. مقصد عمده نفرات صعود کننده دشت میشان و پناهگاه های موجود در اون هست و از این دشت به بعد از تعداد نفرات به نحو محسوسی کاسته میشه و باز در مرحله بعد که تخت نادر باشه، از نفرات باز هم به مقدار زیادی کاسته میشه و فقط کسانی باقی می مونن که قصد صعود یکی از دو قله الوند یا کلاغ لانه رو دارن (یا هردو). 

 

   

تخت نادر و مسیر صعود به پناهگاه و قله کلاغ لانه

 

مسیر صعود قله کلاغ لانه از انتهای تخت نادر به سمت چپ منحرف میشه و بعد از صعود یک تپه به پناهگاه کلاغ لانه میرسه. این پناهگاه دارای چشمه آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و فضایی به اندازه حداقل 50 نفر هست.

در دشت بعد از دشت میشان که به تخت نادر معروف هست، تیم ما تقسیم شد و یه عده از دوستان برای استفاده از طبیعت پائین موندن و بقیه به مسیر ادامه دادیم. 

 

  

نمایی از قله های یخچال و شاه نشین از روی قله الوند

 

حجم برف در منطقه کمتر از تصور من بود و تقریبا میشه گفت که بیش از نیمی از دشت فاقد برف بود و برف اون قسمتهایی هم که برف داشت، زیاد عمیق نبود. ولی با این حال همین برف برای صعود قسمتهای سنگی زیر قله کمک زیادی به سرعت تیم نمود.

با توجه به برفی که در شیب ها بود از تخت نادر در مسیری مستقیم اقدام به صعود قله کردیم تا در وقت صرفه جویی بشه. حدودا ساعت یازده و نیم بود که به قله رسیدیم. در تیم نفراتی بودن که برای اولین بار بود به این ارتفاع صعودکرده بودن که بهشون تبریک گفتیم و پس از گرفتن چند عکس یادگاری و صرف تنقلات، اقدام به فرود کردیم. مسیر برگشت رو در خیلی از جاها که برف سفت بود و قابل سر خوردن، با سر خوردن فرود اومدیم که برای دوستان لذت بخش بود. 

 

  

قله الوند

 

در دشت به بچه هایی که پائین مونده بودن ملحق شدیم و با هم به میدان میشان برگشتیم. در اونجا برای نهار و نماز و استراحت، تقریبا یک ساعت توقف کردیم و پس از اون به سمت پائین راهی شدیم.

در پائین پس از تعویض لباس از آبشار و کتیبه های گنجنامه بازدید کردیم. و حدود 7 عصر به سمت قم حرکت کردیم.

برنامه در ساعت 1 نیمه شب جمعه، در قم به پایان رسید.

 

نکات قابل توجه:

همانطور که تجربه های قبلی هم ثابت کرده بود، خوابیدن در ماشین در شب قبل از صعود، باعث کاهش چشمگیر آمادگی نفرات در صعود روز بعد خواهد بود.

افرادی که ازدحام نفرات در مسیر براشون خوش آیند نیست باید حداقل 1 تا 2 ساعت قبل از روشن شدن هوا صعود را شروع کنند.

 • سحر السادات مجاب
  سلام.
  گزارش جالبي بود :)
  موفق باشيد
 • فروغ  - تبریک
  تبریک میگم
  ایشالا همیشه موفق باشید و بر فراز
 • محمد گائینی
  تبریک!
  گزارش کاملی بود و خیلی خوب منطق رو توصیف می کرد
  و اون قست سرخوردنش هم آهی جانکاه بر نهاد ما گذاشت...! :(
 • محمد گائيني
  اون نظر قبليه (سر خوردن و اينا) مال من بود
  پس چرا اسمم نيست؟!!!

  ----------------------------------------
  عزیزم برای اینکه یادت رفته بوده احتمالا اسمت رو بنویسی؛ من هم علی رغم آراسته بودن به هنرهای مختلف؛خوشبختانه یامتاسفانه علم غیب ندارم (زبون)
  در هر صورت عزیزی محمد آقا چه شناس، چه ناشناس، ما دوست داریم.
 • عليرضا  - گزارش
  سلام سلام
  اقا خيلي مخلصيم
  گزارش كاملي بود ولي نميدونم چرا برف اين منطقه اينقدر كمه
  كي ميشه با شما بريم برنامه
  ---------------------------
  انشاءالله به زودی
  شايد اين جمعه.................
 • محمد  - هاه؟!
  بچه تهرونم کجا بوده... :sleep:
 • زهرا حقایقی
  سلام خوبین؟
  گزارش کامل و جامعی بود ...
  همیشه به سفر :)
 • سحر السادات مجاب
  ای والله ! ده همین دیگه !
  تا توی ضیق وقت قرار نگیرم کارام جلو نمیره ... متاسفانه ... :)
  پارسال دقیقا یک ماه مونده به کنکور یادم اومد کنکور دارم. (مثه همین امسال)
  رتبه م هم فقط مال همون یه ماه آخر بود ..
  !!
  ...
  يه سوال!
  توي اين سايت. از كجا ميشه فهميد كدوم مطلب جديده ؟!!!
  والله من همينجوري زدم آخرين مطلب، اينجا اومد
  :دي
 • حسن
  خاطرات برایم دوباره زنده شد-
  موفق باشید
نوشتن نظر
Your Contact Details:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Security
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.