فانوس

وب سایت شخصی محمد شاکری موحد

جان پناه بی پناه!

چاپ

در تعطیلات پایان هفته گذشته بود که به اتفاق گروه کوهنوردی مهر موفق به صعود قله دارآباد شدیم.

وقتی به قله رسیدیم با صحنه تعجب برانگیزی روبرو شدیم، جانپناه قله دارآباد که قبلا بارها و بارها در صعودهای مختلف پناه جان ما شده بود، به صورت مخروبه و بی پناه درآمده بود!

 

 

 

سقف جانپناه کاملا منهدم، تمام شیشه های جداره های داخلی و خارجی شکسته، درب ها و قفل ها نابود، و قسمتی از بدنه نیز تخریب شده بود. همچنین در جای جای دیوارهای داخلی نیز اثرات شعارنویسی و شعار پاک کنی کاملا مشهود بود!

 

 

 

 

 پس از پرس و جو از همنوردانی که روی قله بودند، برخی به تکان دادن سر اکتفا کرده و برخی نیز با احتیاط صحبت از اشخاصی (معمولا خودسر!) کردند که به انتقام شعارهای نوشته شده بر روی دیوارهای جانپناه (مربوط به اعتراضات خیابانی سال 88) توسط افرادی نامعلوم، اقدام به تخریب جانپناه نموده اند تا به زعم خودشان سزای بی بصیرتی کوهنورد جماعت را کف دستش بگذارند!!! (به قول علمای اعلام: العهدة علی الراوی و الله اعلم!)

 

 

بعد از اینکه از شوک چیزهایی که میدیدیم و میشنیدیم خارج شدیم، بسیار به حال خود و امثال خود افسوس خوردیم.

با فرض صحیح بودن صحبت های همنوردان؛

گیریم که طبق فرضی ثابت نشده یک یا چند کوهنورد اقدامی غیرقابل قبول از نظر برخی انجام دهند؛ آیا به تاوان آن باید اقدام به تخریب اموال عمومی و نتیجه زحمت انسانهای شریف، زحمت کش و فرهیخته ای کرد که با مشقت فراوان اقدام به ساخت جانپناهی برای در امان ماندن از گزند سرما و طوفان و برف در ارتفاعات و نجات جان افراد کرده اند؟؟؟!!!

مطابق کدام اصول عقلی، شرعی، قانونی و یا عرفی به این نتیجه رسیدند؟! از این تخریب، جز کینه مدفون زیر خاکستر هزاران کوهنورد، چه چیزی عاید شد؟؟؟!!!

 

 

یقینا کسانی که به خیال خودشان برای دفاع از عقاید و ارزشهایشان چنین اقدامی رو مرتکب شده اند، هرگز حتی به اندازه وزن یک بطری آب باخود به یک قله بلند حمل نکرده اند تا بدانند ساختن یک جانپناه در ارتفاعی بلند چه کار سخت و طاقت فرسایی هست!

مطمئنا تا به حال یک شب را نیز در سرمای منفی 20 و منفی 30 درجه و طوفان و بوران در ارتفاع به سر نبرده اند تا بدانند چنین سرپناهی چقدر میتواند مفید بوده و جان چندین نفر را نجات دهد؛ وگرنه هرگز به خویش اجازه چنین اقدامی را نمی دادند!

 

 

با توجه به قرائن و شواهد که گذشت زمان نسبتا زیادی از این تخریب را نشان میدهد، پس از بازگشت از قله، با امور پناهگاههای فدراسیون کوهنوردی تماس گرفته و جهت اطمینان، از چگونگی ماجرا سوال نمودم که در کمال تعجب و تأسف، فرد پاسخگو، علت تخریب را وزش باد اعلام کرده و در مورد اقدامات انجام شده جهت بازسازی جانپناه نیز اظهار فرمودند که: هیچ!!!

 

 

جای بسی تأسف هست که ارگانی که رسما متولی امور پناهگاه های کوهنوردی بوده و وظیفه قانونی آن حفظ و نگهداری از پناهگاهها و و جانپناههای کوهنوردی در سراسر کشور است و هیچ کس بدون اجازه آنها حق احداث، تعمیر و... هیچ پناهگاهی در کشور را ندارد، نسبت به تخریب یکی از بهترین جانپناه های کشور در ارتفاعات بیخ گوش خودش (نه یک قله ناشناس در روستایی دورافتاده در گوشه ای دور از پایتخت) بی اطلاع بوده، برای پیگیری حادثه رخ داده هیچ کاری انجام نداده و برای بازسازی جانپناه نیز هیچ برنامه ای نداشته باشد!!!

آیا به راستی کمیته پناهگاه های فدراسیون معظم کوهنوردی در این زمینه برای خود وظیفه ای قائل و متصور نیست؟!

 

 

وقتی فدراسیون به عنوان نهاد رسمی ورزش کوهنوردی و مدافع قانونی حقوق صدها هزار ورزشکار این رشته، خود را در تار و پود مصلحت اندیشی های نابجا و خودسانسوری گرفتار می کند، انتظار اقدام از سوی کوهنوردان انتظاری بیهوده نیست؟!

 

 

انتظار پاسخگویی در این کشور، انتظاری بس عجیب و گاه گناهی نابخشودنیست، با این حال از فدراسیون محترم کوهنوردی انتظار داریم جهت احترام به افکار عمومی و احساسات جریحه دار شده افراد تحت پوشش و حمایت خود، نسبت به مشخص نمودن علت واقعی این حادثه، مسببین احتمالی و برنامه های خود جهت بازسازی این مکان ورزشی، اقدام نموده و نتیجه را اطلاع رسانی نماید.

بدیهی است ادامه سکوت در این زمینه و مشخص نشدن علت واقعی حادثه، عامل رواج شایعات توسط افراد غیر مسوول و شاید مغرض بوده و باعث قضاوت های احیانا نادرست می گردد.

 

* این مقاله در آذرماه 1389 نوشته شده که بنا به دلایلی هم اینک منتشر می شود!

* تا تاریخ انتشار این مقاله، وضعیت جانپناه به همان صورت که بوده باقیست!

 • محمد گائینی
  خیلی وقته داراباد نرفتم اما از وضعیت اسفناکش از دوستان چیزهایی شنیده بودم
  قضیه جاده و ...
  حالا با دیدن این عکس ها بدجور عصبی شدم
  جهل و نادانی و تعصبات بی معنی هم حدی داره
  ممنونم برای اطلاع رسانیت و از کوهنوردانی که در این مدت به داراباد رفت و آمد کرده اند گله مندم که چرا چنین فاجعه ای را منعکس نکرده اند
 • مرتضی غفوری
  سلام
  من هم با آقای گایینی هم نظرم
  واقعا یه همچنین حرکتی ناراحت کننده است
  و وظیفه ما کوهنویس ها هست که چنین مطالبی رو انعکاس بدیم و به گوش مسولین و دیگران برسانیم
 • علی زرین آباد
  سلام.سقف پناهگاه را که درست نکردند هیچ اخیرا جاده ای میکشند که از چشمه دراز لش رد مسیشه وموجب تخریب این چشمه ودرختان چشمه میشود.چشمه ای که در تمام فصلهای سال آب دارد.
 • یاسر
  سلام .
  من هم وقتی اسفند 89 دیدم خیلی متاسف شدم بی فکری بعضی ها از حد گذشته وقتی تو این کشور همه کارهامون را به هم ربط میدیم و اینقدر فرهنگ و فکر نداریم که چی به چی ربط دارد این طور وقایع طبیعی است کاش افراد از این دست یک بار فکر میکردند در این اقدام چه معامله ای میکنند سود وزیان این کار با کی است ؟؟
 • دزیانی
  جا دارد از وبلاگهای http://neshate-koohestan.com/ و http://shakerim.ir که مطالب ایشان راهنمای من در صعود به این قله بودند نیز یادی بکنم و تشکر
  -----------------------------
  از اظهار لطفتون ممنونم

 • پرویز ستوده شایق  - تبریک
  تشکر از اینکه منابع مورد استفاده را اعلام می کنید
  شاد و با نشاط باشید
 • پرویز
  سلام
  خیلی ناراحت شدم واقعا" نمی دونم چی بگم
  بهرحال ممنون بخاطر انعکاس این خبر و آرزومندم باز هم در ارتفاعات ببینمت .
 • کوهسار
  فقط می تونم بگم براشون متاسفام که انقدر کوته فکرن که با 2 تا شعار افتادن به جون اون پناهگاه.
  لعنت بهشون... :ooo:
 • ناشناس
  سلام
  افرین به امور پناهگاههای فدراسیون کوهنوردی!
  من در موردمطلبی که در سایت گروه کوهنوردی مهر قم نوشتین سوال دارم.
  دریاچه پریشان در شهرستان گلدشت واقع شده؟
  ...این یه دریاچه پریشان دیگه است؟
  ...دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده‌است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدودا ۴ الی ۵ کیلومتر می‌باشد و از طرف جنوب حدودا ۵۰۰ متر می‌باشد. فاصله دریا تا کوه (از طرف شمال) روستای مالکی(قلات نیلو دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سیسخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای پل آبگینه قرار دارند.)))
  2 تا دریاچه پریشان اونم با اب شیرین در ایران وجود داره؟
  -------------------------
  با سلام و تشکر از توجه شما
  به عرض می رساند دریاچه آب شیرین با نام پریشان و مختصات جغرافیایی ذکر شده، فقط یک دریاچه هست که طبق معرفی شما در نزدیکی کازرون، و طبق اطلاعات سایت ویکی پدیا در کنار شهر گلدشت واقع شده است.
  طبق نقشه سایت ویکی مپیا در اطراف دریاچه پریشان، روستاهای نام برده شده در متن معرفی، به وضوح قابل مشاهده هستند.
  www.wikimapia.org
 • محمد
  باسلام . واقعا کار هرکس بوده خیلی کار زننده ای کرده . من خوب با اهمیت پناهگاه در کوه و سختی ساخت آن آشنا هستم . خدا انشاالله فکرشون رو اصلاح کنه . :pirate: ضمنا از اینکه به وبلاگم سر زدید و نظر دادید خیلی خوشحال شدم . بازم منتظرتون هستم . :)
نوشتن نظر
Your Contact Details:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Security
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.