فانوس

وب سایت شخصی محمد شاکری موحد

گزارش صعود قله پرچنان

چاپ

گزارش صعود قله پرچنان

هدف برنامه: صعود قله پرچنان

نوع برنامه: کوهنوردی

تاریخ اجراء: 24 و 25 اردیبهشت ماه 94

منطقه اجرا: روستای چرات، شهر آلاشت، از توابع سوادکوه استان مازندران.


نحوه دسترسی:

1- قم، تهران، جاده دماوند - فیروزکوه، شهر فیروزکوه، پل سفید، سوادکوه، آلاشت، چرات (کل مسیر: 403 کیلومتر، 380 کیلومتر آسفالت، 23 کیلومتر خاکی).

2- قم، گرمسار، جاده دماوند - فیروزکوه، شهر فیروزکوه، پل سفید، سوادکوه، آلاشت، چرات (کل مسیر: 406 کیلومتر، 383 کیلومتر آسفالت، 23 کیلومتر خاکی).

آنتن دهی و پست امداد: تا روستای چرات دارای پوشش آنتن همراه اول می‌باشد.

هیچ گونه پست امداد و نجات و یا نیروی انتظامی از شهر آلاشت به بعد در منطقه موجود نمی‌باشد.

گزارش نویس: محمد شاکری موحد

 

 

معرفی منطقه:

آلاشت یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران و زادگاه رضاشاه پهلوی می‌باشد. این شهر در زمان حکومت پهلوی با عنوان «زادگاه بنیان‌گذار پهلوی» شناخته می‌شد و پس از آن به عنوان موزه مردم‌شناسی آلاشت پذیرای گردشگران و توریست‌ها می‌باشد . نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه‌ی عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب‌های فراوان در کوه‌های بلند این منطقه است. منطقه آلاشت، با طبیعت زیبای خود خالی از آبشار نیست. یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در 23 کیلومتری جنوب غرب آلاشت واقع است.

وضعیت جغرافیایی

آلاشت در ارتفاع ۱۹۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته است، دامنه‌ی دمای این شهر بین ۷.۵ تا ۱۰ درجه‌ی سانتیگراد می‌باشد و میانگین بارندگی سالانه‌ی آن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌لیتر می‌باشد. آلاشت دارای حیات وحش حفاظت شده است که می‌تواند درختان سیاه ریشه مانند گردو، فندوق و گیلاس را در خود پرورش دهد.

قبل از ورود به شهر آلاشت محله‌ای وجود دارد که نزد مردم آن به نام کاربار معروف است. در این محله‌ی کوچک، تأسیسات مهمی از قبیل پمپ بنزین، هواشناسی، هتل و رصدخانه وجود دارد. بعد از کاربار و در نزدیکی شهر آلاشت جایی به نام کاربار تپه سر قراردارد. بعد از کاربار تپه سر، به دوراهی می‌رسیم که راه سمت راست که سربالایی هم هست به فروشگاه، مسجد، شهرداری، مخابرات و روستاهای زیحون و سواد رودبار ختم می‌شود؛ و راه سمت چپ هم که سر پایینی است به شهر آلاشت و موزه مردم‌شناسی (زادگاه رضاشاه) و روستاهای چرات و انندختم می‌شود.

شرح برنامه:

پنج‌شنبه 24 اردیبهشت:

صبح زود با تقریبا یک ساعت تأخیر در ساعت 6 از قم به سمت آلاشت حرکت کردیم، مسیر انتخابی ما برای این برنامه، مسیر شماره 1 (تصویر شماره 2) بود.

در مسیر، دو نوبت جهت سوختگیری و سرویس بهداشتی (هر کدام به مدت 30 دقیقه) توقف کردیم و در ساعت 14 (پس از 8 ساعت) به روستای چرات رسیدیم.

مسیر از قم تا سوادکوه به صورت آزادراه و بزرگراه بوده و از سوادکوه تا آلاشت (35 کیلومتر) آسفالت و دو بانده، (یک باند رفت و یک باند برگشت) از آلاشت تا چرات دارای دو مسیر متفاوت هست که هر دو خاکی می‌باشد، مسیر داخل آلاشت 23 کیلومتر (تصویر شماره 3) و مسیر قبل از آلاشت، (تابلوی دو راهی روستاهای انند و چرات، 6 کیلومتر بعد از معدن زغال سنگ سامان سوادکوه) 26 کیلومتر است.

روستای چرات یک روستای ییلاقی بوده که در چند ماه گرم سال مسکونی می‌گردد و جدیدا شهرنشینان به شدت مشغول ویلاسازی در اراضی آن می‌باشند.

سه راهی چرات از داخل شهر آلاشت

طبق نظر سرپرست برای خوردن نهار، خواندن نماز و کوله‌بندی، یک ساعت در چرات توقف کردیم و در ساعت 15 کوهپیمایی ما در یک هوای آفتابی و به نسبت گرم آغاز گردید.

تصویر هوایی از روستای چرات تا تنگه نارم

از روستای چرات به سمت تنگه نارم

از آخرین خانه‌های روستای چرات با گرای 234 درجه و به مقدار تقریبی 1.5 کیلومتر در بستر رودخانه به سمت تنگه‌ای به نام تنگه‌ی نارم حرکت می‌کنیم (تصاویر شماره 4 و 5). حدود یکصد متر در داخل تنگه که حرکت می‌کنیم به آبشار گرچلینگ میرسیم تقریبا سی متر مانده به آبشار در سمت راست ما مسیر پاکوب (تصویر شماره 6) برای دورزدن آبشار وجود دارد (برای صعود از کنار آبشار نیاز به کمی درگیر شدن با سنگ می‌باشد).

در سمت راست تصویر، پاکوب عبور از آبشار و در سمت چپ، خود آبشار قابل مشاهده است

ما بعد از گرفتن مقداری عکس یادگاری کنار آبشار، با حمایت طناب‌های انفرادی از کنار آبشار صعود کردیم و در بالای آبشار در مسیر پاکوب قرار گرفتیم. از بالای آبشار تا دشت زیر قله و محل کمپ مسیر با پاکوب کاملا مشخص در پیش رو قرار دارد و پوشش گیاهی و جنس سنگ و خاک مسیر شبیه کوه‌پایه‌های شمالی ایران (سنگ و خاک به همراه مقدار فراوان انواع گل و بوته و خار و گلسنگ) می‌باشد.

در سرتاسر مسیر از آبشار تا کمپ آب رودخانه و چندین چشمه آشامیدنی (مشخص شده در فایل جی پی اس) در دسترس می‌باشد.

آبشار گرچلینگ (از کنار آبشار صعود کردیم)

پس از گذشت تقریبا 4 ساعت از شروع پیمایش و طی تقریبا 6.5 کیلومتر مسافت، در ابتدای دشتی که توسط قله و دوستان! احاطه شده بود اقدام به برقراری کمپ نمودیم.

لازم به ذکر است که کمتر از 1 کیلومتر بالاتر از محلی که ما کمپ زدیم، یک کلبه با همه امکانات (بخاری، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و...) برای استفاده فصلی چوپانان وجود دارد که جهت شب‌مانی، به شرط عدم حضور گله‌های گوسفند بسیار مناسب است؛ ولی با تصمیم دوستان، ما در فضای آزاد چادر زدیم.  در تمام طول شب وزش باد با سرعت تقریبی 30 کیلومتر بر ساعت را شاهد بودیم.

کلبه‌ای که برای برقراری کمپ و شب‌مانی مناسب است

جمعه 25 اردیبهشت:

صبح در ساعت 4:30 بیدار باش زده شد و رأس ساعت 6 صبح حرکت به سمت قله آغاز گردید.

مسیر حرکت به سوی گردنه‌ی قله در گرای 255 درجه و فاصله 2 کیلومتری از کمپ بود (تصاویر شماره 9 و 10). با قرار گیری بر روی گردنه، اقدام به صعود و سوار شدن بر گوشه سمت چپ نعل اسبی قله می‌کنیم. و پس از اون به سمت قله اصلی که تقریبا در منتهی الیه سمت راست این نعل اسبی قرار دارد حرکت می‌کنیم.

تصویر هوایی از گردنه و مسیر صعود به قله از کمپ

نمای واقعی دشت منتهی به گردنه و قله

از ابتدای صبح وزش باد با سرعت تقریبی 30 تا 40 کیلومتر رو شاهد بودیم که با قرارگیری بر بالای گردنه این سرعت به 70 تا 80 کیلومتر بر ساعت افزایش پیدا کرده و صعود را در برخی مواقع واقعا خطرناک و با مشکل مواجه می‌کند.

مسیر منتهی به قله فرعی (عکاس بر روی قله فرعی ایستاده)

اگر مایل به صعود قله فرعی نیستید، از حدود 50 متر پائین‌تر مستقیم به سمت قله اصلی تراورس کنید

جنس مسیر صعود به قله از کمپ تا گردنه شبیه نیمه ابتدایی مسیر و از گردنه به بعد تقریبا به صورت شن اسکی با قلوه سنگ‌های تیز و خشن می‌باشد.

در نهایت در ساعت 9:30 و با طی تقریبا 4.3 کیلومتر مسافت، بر فراز قله پرچنان با ارتفاع 4050 قرار می‌گیریم. به علت وزش شدید باد توقف بر روی قله کوتاه بوده و پس از گرفتن چند عکس یادگاری از سمت راست نعل اسبی (مسیری درست بر عکس مسیر صعود) (تصویر شماره 13) اقدام به فرود می‌کنیم.

تصویر هوایی از مسیر فرود از قله به کمپ

در ساعت 11به کمپ رسیده و پس از جمع‌آوری کمپ، در ساعت  12:20 اقدام به ادامه‌ی فرود می‌نمائیم و در ساعت 14 به روستای چرات می‌رسیم.

پس از جمع‌آوری وسائل و تعویض لباس از جاده خاکی دوم (قبل از شهر آلاشت) اقدام به بازگشت می‌نمائیم. در مسیر بازگشت یک ساعت برای نهار و نیم ساعت برای نماز و سوخت‌گیری توقف داریم و در نهایت برنامه در ساعت 24 جمعه شب در قم به پایان می‌رسد.

نمای واقعی دشت منتهی به قله از فراز قله اصلی، مسیر صعود در سمت راست و مسیر فرود در سمت چپ تصویر

نکات قابل توجه:

l کل مسیر کوهپیمائی (رفت و برگشت) 22 کیلومتر.

l آب آشامیدنی تا کلبه محل برقراری کمپ در دسترس است.

l آخرین محل برای تهیه مایحتاج عمومی (نان، سوپرمارکت و...) در شهر آلاشت می‌باشد.

l شهر آلاشت به لحاظ توریستی بودن، دارای یک مسجد مجهز (مسجد امام حسین(ع)) و همچنین سوئیت‌هایی برای اقامت و فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های نسبتا مجهز برای خرید می‌باشد.

نفرات شرکت کننده: محمد صبوری (سرپرست)، محسن احمدی، ابراهیم رسولی، حسین علوی، حمید قاسمی‌زاده، محمد میرجعفری، محمد شاکری موحد، عباس صدیقیان، سعید اخیانی، جواد معصومی، ابوالفضل نادری، سیما دهکردی و پریسا ابراهیمی.

هزینه تقریبی: 75 هزار تومان.

منابع استفاده شده:

ویکی‌پدیا

 

نقشه جی پی اس مسیر را می‌توانید از نگارنده ( آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید ) دریافت کنید.

 • مجتبی
  سلام بر برادر بزرگوار جناب آقای شاکری

  از اینکه شما رو در فضای مجازی دیدم خوشحالم.

  جاهایی خوبی رفتین و سفر کردین، خوشم اومد ان شالله در تمامی مراحل زندگیتون موفق و سربلند باشین.

  طبیعت بلبل خوش آوازی است که تنها برای بیدار دلان نغمه سرایی میکند.

  دعایم کن

  ارادتمند شما
  مجتبی

 • لیلی حکیم  - عرض ارادت
  سلام و عرض ارادت
  به نوشته های خوبتان سری زدم. خوشحالم که در سفر قشم همراهتان خواهم بود.
  و باعث خوشوقتی است اگر تمایل داشته باشید برای تبادل لینک.

  www.leilihakim.com

  روز و ایامتون خوش
  با احترام: لیلی حکیم
  -------------------------------
  از ابراز لطف شما سپاسگذارم.
  با کمال افتخار، آشنایی با سایت قشنگتون رو به دوستانم پیشنهاد میدم.
 • reza
  سلام
  رضا مرادعلیان هستم از مهدیشهر استان سمنان
  گزارش شما رو درباره قله پرچنان خوندم با دقت نوشته بودید دستتون درد نکنه ما قصد صعود به پرچنان رو داریم اگر فایل جی پی اس قله رو دارید بی زحمت به نحوی که ممکنه براتون در اختیار ما بذارید ممنون میشه
  موفق باشید
  ______________________
  با سلام و تشکر از ابراز لطفتون.
  فایل جی پی اس براتون ایمیل شد.
 • ناشناس
  از لطف شما ممنونم فایل ارسالی شما کمک کار ما شد.
 • جهانگرد کوچک  - ممنون
  سلام
  گزارش مختصر و کاملی بود
  تمام اطلاعات لازم و مختصات مسیر و جزئیات راه ها رو شرح داده بودید
  ممنون
  --------------------------
  از ابراز لطفتون سپاسگذارم
 • هوتن نگهبان
  باسلام و تشکر از گزارش خوبتون. ممنون میشم اگر امکانش هست فایل GPS برنامه را برای من ایمیل کنید. همچنین اگر شماره تلفنی از افراد بومی آن منطقه هم دارین محبت فرمایید
  باتشکر از لطف بیکرانتان
  ________________________
  با سلام و ابراز تشکر از لطف شما
  فایل خدمتتان ارسال گردید.
 • میثم
  سلام، بسیار منون از مطالب و گزارشاتون
  من به کوهنوردی علاقه دارم، میخاستم ببینم میشه منم توی این برنامه ها شرکت کنم؟ 23 سالمه و دانشجو، شرایط خاصی داره؟
  ____________________________
  سلام و روز به خیر اطلاعات لازم رو در ایمیل براتون ارسال کردم.
نوشتن نظر
Your Contact Details:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Security
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.