فانوس

وب سایت شخصی محمد شاکری موحد

گزارش صعود به شاه البرز

چاپ

 

هدف برنامه: صعود قله شاه البرز (4170 متر)

نوع برنامه: کوهپیمائی

سرپرست: ابراهیم مقدم

شروع برنامه: صبح جمعه، 14 خرداد ماه 89

پایان برنامه: شنبه شب 15 خرداد ماه

منطقه اجرا: استان قزوین، منطقه طالقان، روستای حسنجون

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 000/130 هزار ریال

نحوه دسترسی: با ماشین (همه جور ماشین)، اتوبان کرج – قزوین، طالقان، روستای حسنجون.

 

ادامه مطلب...

تحقیقی جدید در زمینه استفاده از باتون

چاپ

3 ژوئن 2010 مطالعه ای که توسط اساتید دانشگاه نورث اومبریا انجام شد برای اولین بار نشان داده است که باتون ها به حفظ عملکرد ماهیچه کوه پیماها کمک می کند و در عین حال بطور قابل توجهی درد روزهای بعدی کوه پیمایی را می کاهند.

 

 

در این مطالعه، 37 مرد و زن ورزشکار به دو گروه با تناسب اندام برابر تقسیم شدند و از آنان خواسته شد به کوه اسنودون، مرتفع ترین کوه انگلستان و ولز صعود کنند و فرود آیند. در میان یک گروه باتون توزیع شد و نحوه استفاده از آن به آنان آموزش داده شد، در حالیکه گروه دیگر بدون باتون کوه پیمایی کردند. هر دو گروه در شب قبل غذایی مشابه خوردند؛ صبحانه ای مشابه صرف کردند، بار هم وزنی را حمل کردند و در طی صعود و فرود استراحت های برنامه ریزی شده مشابهی داشتند.

ضربان قلب شرکت کنندگان و perceived exertion rating   هر فرد در طی کوهپیمایی ثبت شد. سپس در پایان کوه پیمایی، و در فواصل 24، 48 و 72 ساعت پس از آن آسیب و عملکرد ماهیچه از طریق تست های مختلف ارزیابی شدند.

نتایج نشان دادند گروه استفاده کننده از باتون، درد ماهیچه بسیار کمتری داشتند. این گروه توان از دست رفته کمتر و بهبودی سریعتر بلافاصله پس از کوه پیمایی در مقایسه با گروه کنترل داشتند. دردی که توسط خود افراد ارزیابی شد در 24 ساعت در هر گروه بالا رفت اما در گروه باتون دار هم در این زمان و هم در 48 ساعت بطور قابل توجهی پایین بود. به علاوه، سطوح آنزیم کراتین کیناز (که نشان دهنده آسیب عضله است) در زمان 24 ساعت در گروه بدون باتون بسیار بیشتر بود، در حالیکه سطوح آنزیم گروه باتون دار نزدیک به سطوح قبل از راهپیمایی بود. این امر نشان می دهد که آسیب ماهیچه ای که داشتند قابل اغماض بود.

تولید کنندگان باتون اظهار داشته اند که باتون ها می توانند نیروهای وارد بر مفاصل پایین بدن را تا 25 درصد کاهش دهند. اما، تحقیق موجود محدود به آزمایشگاه یا مکان های بیرون غیر کوهستانی، نظیر پیست های دومیدانی بوده است، و تنها بر بررسی های بیومکانیکی در زمینه فشار بر مچ پا، زانو و مفصل ران متمرکز بوده است. این اولین مطالعه مستند در مورد تاثیر باتون ها در محیط هایی است که این وسیله برای آن طراحی شده اند.

دکتر گلین هواتسن، مسئول انجام مطالعه می گوید: " نتایج، مدرک قوی را ارائه می کنند که باتون ها دامنه آسیب ماهیچه را، در طی کوه پیمایی یک روزه، تقریبا تا نقطه محو کامل کاهش می دهند.

جلوگیری از آسیب وارد بر عضله احتمالا انگیزه (فرد) را بهبود می بخشد و بدین خاطر باعث می شود افراد به مدت طولانی تری از فواید ورزش بهره برند. احتمالا مزیت مهمتر آن است که فواید توام استفاده از باتون در کاهش فشار به قسمت های پایین بدن، افزایش ثبات و کاهش آسیب ماهیچه می تواند به اجتناب از آسیب در روز های بعد از راهپیمایی هم کمک کند.

اغلب افت زمان واکنش و حس وضعیت، همراه با عضله های آسیب دیده است که سبب افتادن و لغزیدن می شود که می تواند منجر به آسب بیشتر در زمین کوهستانی یا ناهموار شود. این یافته ها به طور خاص کاربرد قوی برای ورزشکارانی دارد که می خواهند فعالیت چند روزه در زمین های کوهستانی انجام دهند."

منبع :

 http://www.sciencedaily.com 

releases/2010/06/100602121000.htm  

مترجم : فریدون شیرمحمدلی

گزارش صعود به قله گزآنایورد

چاپ

گزارش برنامه گزآنایورد

 

هدف برنامه: صعود قله گزآنایورد (3100 متر)

نوع برنامه: کوهپیمائی

سرپرست: محمد شاکری موحد

شروع برنامه: ظهر پنجشنبه، 6 خرداد ماه 89

پایان برنامه: جمعه شب 7 خرداد ماه

منطقه اجرا: استان تهران، بخش کوهسار، روستای ولیان

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 000/110 هزار ریال

نحوه دسترسی: با ماشین (همه جور ماشین)، اتوبان کرج – قزوین، بخش کوهسار، روستای ولیان.

 

ادامه مطلب...

گزارش صعود به آتشکوه

چاپ

هدف برنامه: صعود قلل آتشکوه، ریزان و پرسون (3300 تا 3700 متر)

شروع برنامه: ظهر پنجشنبه، 2 اردیبهشت ماه 89

پایان برنامه: جمعه شب 3 اردیبهشت ماه

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 000/110 هزار ریال

 

شرح منطقه:

 

 قلل آتشکوه، ریزان و پرسون که مقصد صعود ما در این برنامه بودند به همراه قله ساکا، از قلل نسبتا مرتفع البرز مرکزی هستند که به ترتیب 3700، 3580 و 3300 متر ارتفاع دارند. این قله ها به صورت نعل اسبی دشت گرچال (معروف به دشت هویج) را احاطه کرده اند.

 

ادامه مطلب...

گزارش برنامه الوند همدان

چاپ

هدف برنامه: صعود قله 3500 متری الوند

شروع برنامه: پنجشنبه شب، 26 فروردین 89

پایان برنامه: جمعه شب 27 فروردین ماه

وسیله نقلیه: مینی باس

هزینه برنامه: 90 هزار ریال

 

شرح:

نیمه شب پنجشنبه به اتفاق دوستان در گروه وتوس (که من در این برنامه مهمونشون بودم) با یک می نی باس به سمت همدان حرکت کردیم. نفرات 21 نفر بود و بچه ها به صورت فشرده مجبور به نشستن بودن. با توجه به فاصله قم تا همدان، تقریبا تمام شب رو در راه بودیم و با وجود مچاله شدن نفرات در هم، عملا هیچ کس نتونست راحت بخوابه (مخصوصا دوستانی که وسط ماشین نشسته بودن).

ادامه مطلب...

صفحه 2 از 2